HARRACHOV A OKOLÍ

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Těšit se můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem.

7185d454-0578-4ba2-b20b-7731baddafaa_1316_608_fit
skokanske-mustky-harrachov.33706.big
harr-bob-10

Již v roce 1710 byl na nynějším místě boudy postaven seník avšak první přímý důkaz o jeho existenci je až z roku 1743 v Grauparově mapě pod názvem Františkánská bouda. V této době se v okolí boudy pásl dobytek a sušilo seno na zimu. V roce 1790 byla bouda přestavěna Vaclavem Krausem a sloužila jako přístřešek pro dřevaře. V této době se nazývala Nová Česká bouda. Roku 1830 byla bouda znovu přestavěna a také výrazně rozšířena tentokráte Janem Krausem. V této době byla mimo turistické stezky a nebyla vyhledávána ani jako turistický cíl. Převážně se orientovala na budní hospodářství a její máslo nebo kozí sýry byly proslulé. Další přestavby se tu udály v roce 1893 a 1900, kdy zde bylo zřízeno 6 hostinských pokojů. Turisticky zajímavou se tato bouda stala až po roce 1901, když hrabě Harrach nechal vybudovat turistickou cestu z Labské boudy. Za první republiky bylo celé Harrachovo panství včetně boudy zestátněno a za války patřilo Němcům. Svoje jméno Vosecká bouda dostala podle louky na které stojí. Jako jedna z mála krkonošských chalup nebyla nikdy postižena požárem.

Tipy na výlet

Dostanete se sem jak na kole tak i pěšky. Na kole můžete přijet od Harrachova od autobusového nádraží směrem k Mumlavským vodopádům a dále podél řeky Mumlavy. Tato cesta nás přivede ke Krakonošově snídani, kde uhneme do leva a pokračujeme ve výšlapu až na Voseckou boudu. Můžeme ale také zvolit cestu od hlavní silnice na Polsko a napojit se na okruh zvaný Terex, ze kterého je nádherný výhled na okolní krajinu. Pěší turisté mohou navíc výužít striktně pěší stezky a to z polské chaty Szrenica nebo od Labské boudy a pramene Labe. 

Někomu se může zdát, že horská bouda Dvoračky zde stojí od nepaměti. Ve skutečnosti na tomto místě stávalo podobné stavení již v roce 1707. Původně však plnilo svou úlohu horské zemědělské usedlosti. Tato usedlost lehla v roce 1893 popelem a spáleniště koupil hrabě Harrach, který na stejném místě postavil hojně navštěvovaný hostinec.

Pro zajímavost se zde konalo v pořadí sedmé mistrovství republiky v lyžování v roce 1902. Během pozemkové reformy přešla bouda do rukou státu, který jí pronajal rodině Puhonných, která jí později od státu odkoupila. Dvoračky se také mohou pochlubit svou vlastní tzv. němou značkou, která má podobu písmena D.

Dnes jsou tu boudy dvě, první jsou původní Dvoračky, které dnes slouží pouze ubytovaným hostům. Hned naproti je Horský hotel Štumpovka, který ma i obrovskou restauraci, která slouží všem koulemjdoucím. Pochutnáte si zde na pravém krkonošském kyselu nebo knedlíky s borůvkami.  

Tipy na výlet z Harachova

Z Harrachova máte 2 cesty jak se sem dostat. První bude lanovkou na Čertovu horu a pak dále po modré značce na Studenov, Ručičky a Dvoračky. Druhá verze je pěšky přes Rýžoviště, Lesní zátiší, Ručičcky a Dvoračky. Lanovka v Harrachově vás sveze i dolů.

Pramen řeky Labe je jednou z nejvíce navštěvovanou atrakcí v okolí Harrachova a zřejmě i v celých Krkonoších. Řeka Labe se řadí k největším tokům celé Evropy délka jejího toku je 1154 km. Po uražení této vzdálenosti se vlévá do Severního moře. Její jméno pochází již ze starověku, kdy územé okolo Labe obývali Keltové. Ti pro ni používali Keltské slovo Elb, což značilo “Velká řeka”.

Pramen Labe je ve výšce 1387 metrů nad mořem, kde řeka pramení v rašeliništích. Průzračný potůček během své trasy pohltí mnoho menších přítoků než se změní ve velký tok. Pro labe je důležitá také jeho splavnost a s ní související nákladní doprava. V součastnosti je splavných 950 kilometrů řeky. 

Výlety k Pramenu Labe

Nejrychlejší cesta sem vede okolo Mumlavských vodopádů, podél řeky Mumlavy až na Krakonošovu snídani, odtud na rozcestí U čtyř pánů a pak v levo na Pramen Labe. Z Pramene Labe se dá pokračovat na Voseckou boudu a nebo se přes Růženčinu zahrádku vrátit do Harrachova přes Dvoračky.

Z Harrachova pěšky

Autobusové nádraží – Mumlavské vodopády – Krakonošova snídaně – U čtyř pánů – Pramen Labe – Vosecká bouda – Krakonošova snídaně – Autobusové nádraží

Z Harrachova Lanovkou

Lanová dráha na Čertovu horu – Studenov – Ručičky – Dvoračky – Růženčina zahrádka – U čtyř pánů – Pramen Labe – U čtyř pánů – Krakonošova snídaně – Mumlavské vodopády – Autobusové nádraží

Proslulý areál pěti skokanských můstků se nachází na severním svahu Čertovy hory v Harrachově. Je zde několik lyžařských můstků od K30 po K180. Nejstarší skokanský můstek v Harrachově pochází z roku 1920, v té době se ještě dnešní Harrachov jmenoval Harrachdorf a své panství tu měl Hrabě Harrach.

V areálu středních můstků jsou skokanské můstky K40 (kritický bod 40 m), K70 a K90. Výše na Čertově hoře je umístěn areál velkých skokanských můstků vybudovaný v letech 1978 – 1983. Zde se nachází můstek K120 a mamutí můstek pro lety na lyžích K180. Tento mamutí můstek patří mezi 6 největších můstků na světě. Konají se na něm závody světového poháru v letech na lyžích. V letech 1983, 1992, 2002 a 2014 se zde konalo také mistrovství světa.

Rekordy Harrachovských můstků

Můstek K40  43,5 m  František Vaculík (ČR)  1999
Můstek K70  77 m  Jan Matura (ČR)  1996
Můstek K90  101,5 m  Wilhelm Brehma (NOR)  1997
Můstek K90 (léto)  102,5 m  Roman Koudelka (ČR)  2006
Můstek K120  151 m  Martin Koch (AUT)  2004
Mamutí můstek K185  214,5 m Thomas Morgenstern (AUT)  2011

Nemůžete navštívit Harrachov bez toho, abyste se vydali k Mumlavskému vodopádu. Patří totiž mezi nejmohutnější a nejkrásnější vodopády v České republice.

Mumlavský vodopád je celoročně přístupný a krásně ho můžete vidět třeba z dřevěné lávky, kde se žlutá turistická trasa kříží s modrou.

Jedinečná přírodní krása

Jeden z nejvyhledávanějších turistických cílů západní části Krkonošského národního parku je nejdokonalejším typem horizontálního celistvého vodopádu u nás. Mumlavský vodopád – vzdálený necelých 1,5 km od Harrachova – vystupuje z Harrachovské kotliny a udivuje v jakémkoliv ročním období. Téměř 10 m vysoký a 10 m široký vodopád (pokud je méně vody, dělí se na více ramen) se po většinu roku řítí za mocného hukotu směrem dolů na zajímavé žulové prohlubně, které získaly název obří hrnce nebo také čertova oka. Obří hrnce provázejí celý tok Mumlavy a v letních měsících nabízejí skvělé osvěžení a koupání. Vodopád má v různých místech odlišnou výšku i sklon, přičemž levá strana je o trochu strmější a vyšší.

Skvělý výletní cíl je startem pro další cesty

Mumlavský vodopád je snadno přístupným místem. Dostanete se k němu od harrachovského autobusového nádraží po modré značce kolem lesnické expozice Šindelka. Vede k němu asfaltová cesta, po které se můžete vydat pěšky, na kole, pouze motorovým vozidlům je vjezd zakázán. Jinou možností je cesta okolo hornického muzea, kde kdysi bývaly doly na rudu.

Pokud se k Mumlavskému vodopádu vydáte v zimě, možná budete mít příležitost pozorovat mohutný ledopád. Vzniká díky mrazu, který z vody vykouzlí originální ledovou krásu. Co by kamenem dohodil od vodopádu se můžete občerstvit v Mumlavské boudě, která kdysi bývala harrachovskou hájenkou. Pak můžete pokračovat ve výletu směrem na významnou turistickou křižovatku Krakonošovu snídani a odtud třeba až na Voseckou boudu nebo Lesní zátiší.

Objevte historii včelaření

Včelí stezka v Harrachově je dlouhá něco málo přes 3.5km. Začíná na autobusovém nádraží a pokračuje směrem na Rýžoviště. Stezka má celkově 11 zastávek a postupem času se dostanete přes Lesní zátiší až k pensionu Renata, kde stezka končí.

Stezka vede po většinu času po asfaltových komunikacích a nebo zpevněných cestách. Je tak vhodná pro všechny, maminky s kočáry, cyklisty, mladé i starší návštěvníky Harrachova.

Černý rybník (uváděný též jako Huťský rybník) je jedním z míst, které v běžných brožůrách nenajdete. Je známý pouze místním, kteří to zde milují. V rybníce se nedá koupat, protože primárně slouží místním sklářům, ti zde totiž po několik desítek let připravují dřevo pro formy, ve kterých se pak fouká sklo.

Celý proces vypadá tak, že se rybník vypustí, na dno se nahází dubové špalky, které se přichytí tak, aby neplavaly po hladině, ale seděly u dna. Špalky pak cucají vodu na dně a to po několik měsíců. Pak je skláři vyloví, rozřežou a vyrobí z nich formy. Ty pak mají přirozenou vlhkost a tím pádem ochranu proti hoření.

Již použité formy se dají vidět v restauraci/pivovaru, která je přímo ve sklárně. 

Jak se sem dostanete? Projdete okolo vrátnice do sklárny, okolo ordinace místního lékaře a po asfaltové silnici malebnou lokalitou zvanou Huťský kout až na její konec. Tam obejdete závoru, která tam je kvůli  zákazu vjezdu vozidlům a pokračujete asi dalších 300 metrů. Pokud budete pokračovat po stejné cestě dál, můžete lesem udělat krásný okruh. Vrátíte se buď na stejné místo nebo podél Hájenky k obchodu Norma.

Hornické muzeum a prohlídková štola nabízí jedinečnou ukázku pracovního náčiní a vybavení, ale třeba také ukázku těženého materiálu ve zdejším ložisku rudy. Jsou zde dochovány těžební stroje z minulého století.

Prohlídková štola je vysypána štěrkem, dlouhá cca 1000 m s průměrnou teplotou 7 – 9 stupňů.

Šindelka nabízí stálou lesnickou a mysliveckou expozici. V této historické budově se kdysi vyráběly právě střešní tašky. Dnes je zde k vidění proces těžby dřeva a jeho zpracování, ale také část zaměřená na myslivecké činnosti a povinnosti. Děti budou se zálibou sledovat prostor přezimovací obůrky s mnoha zvířecími obyvateli lesa a jejich oblíbenou potravou.

I am text bloc

  • Délka: 1 300 m
  • Převýšení: 357 m
  • Přepravní kapacita: 1 800 osob/hod
  • Odečet bodů: 30 bodů

První lanová dráha byla v Harrachově postavena již v roce 1983. Dnes tu stojí modernější, postavená v roce 2002, která Vás vyveze z 665 metrů nad mořem do 1022 metrů za pouhých 8.7 minuty. Harrachovská lanovka slouží turistům celoročně,v zimě zejména pro lyžaře a v letním období poslouží cyklo i pěším turistům. Vrcholek Čertovy hory je perfekním místem pro začátek Vašeho výletu, ale i pro krásný výhed do okolní krajiny.

V letní sezóně je hned vedle lanovky dětský park a moderní samoobslužná restaurace. Dětský park má obří nafukovací trampolínu, dřevěný prolézací hrad a další atrakce. Na vrcholu Čertovy hory jsou ze dřeva vyřezané sochy a nafukovací bludiště.

k. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

POZNEJTE HARRACHOV A KRKONOŠE

Pěší turistika a cykloturistika je čím dál tím víc rozsáhlejší. Připojte se a poznávejte zajímavá místa.